пʼятниця, 14 жовтня 2016 р.

Сульфатна кислота. Фізичні та хімічні властивості. Сульфати. Якісна реакція на сульфат - іон. Значення сульфатної кислоти та сульфатів

Цілі уроку:
*    перевірити знання учнів про склад і властивості неорганічних     
          кислот на прикладі сульфатної кислоти;
*     перевірити практичні вміння і навички застосовувати теоретичні знання на практиці під час проведення лабораторного досліду;
*     формувати навички  практичної роботи з хімічними речовинами й обладнанням,  дотримуючись правил техніки безпеки;
*     поглибити і систематизувати знання про загальні властивості кислот;
*     продовжити процес формування навичок пошукової  роботи, роботи в групах, умінь робити висновки, узагальнювати, порівнювати;
*    розвивати пізнавальну активність, сприяти формуванню уявлень про наукове пізнання світу
Обладнання та реактиви: таблиця „ Застосування сульфатної  
                                                         кислоти ”, „ Таблиця розчинності кислот, солей,                                                     основ у воді ”, барій  хлорид, штатив з пробірками, індикатори,  метали, солі, основи.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу
Форма проведення: урок – дослідження
Методи: експеримент, робота з підручником, групова та індивідуальна 
                робота, евристична бесіда

Думати і діяти,                                              Хімія – дивовижна наука,
Діяти і думати –                                             в якій криється щастя людське і
Ось мета нашої мудрості.                             величезні можливості

Гете                                                                 Д.І.Менделєєв

Структура уроку

1. Організаційна частина
2. Мотивація навчальної діяльності
Хімію часто називають наукою - чарівницею, наукою великих чудес. І це справедливо. Вона так широко ввійшла в наше життя, побут, що важко знайти людину, яка б не користувалася продукцією хімічного виробництва. Хіміки створюють сплави і напівпровідники, скло і кераміку, синтетичні волокна і ліки, барвники і пахучі речовини. Хіба це не чудеса! Зумій їх тільки побачити. І все це нам дасть її величність – Хімія.

Щоб усе це пояснити,
Хімію вам раджу вчити,
А наука - не проста,
Вам відкриє чудеса!

Урок сьогодні не простий,
Усім відомий, звичний,
Я пропоную провести
Експеримент хімічний.

Отож озбройтеся знаннями,
Згадайте всі закони.
Я сподіваюсь – вдасться вам
Здолати перепони.

В країну хімії! Вперед
Сміливо вирушаймо,
І все, що вивчили раніш,
Ми разом пригадаймо!


3.Актуалізація опорних знань
Світ хімічних речовин досить різноманітний. Речовини мають свої властивості. Тому під час використання речовин, як писав Гете, треба
„ думати і діяти, діяти і думати – ось мета нашої мудрості ”. Ці слова і будуть девізом нашого уроку.
Тож, шановні друзі, давайте пригадаємо інформацію про сульфатну кислоту

1.     Формула кислоти.
2.     Якісна і кількісна характеристика.
3.     Структурна та електронна формули




Н      О              О

S

Н       О                О




Н      О              О

S

Н       О                О


У молекулі кислоти всі зв’язки ковалентні, але внаслідок різного значення електронегативності хімічних елементів відбувається зміщення електронної густини зв’язку. У наслідок цього зв’язок поляризується й атом Гідрогену в результаті набуває додаткової рухливості (здатності відщеплюватися), що й зумовлює кислотні властивості.
Електролітична дисоціація.
Сильний електроліт. У водних розчинах дисоціює на йони за двома ступенями (за першим практично повністю):
(Учень біля дошки записує рівняння електролітичної дисоціації)

H2SO4 = H+ + HSO4 -
HSO4 - = H+ + SO4 2-

4. Вивчення нового матеріалу
Прошу вас прийняти до відома фізичні характеристики кислоти

4.1.Демонстрування кислоти,  робота з підручником
Сульфатна кислота – важка оліїста безбарвна рідина. Вона не летка, запаху не має. Надзвичайно гігроскопічна, активно вбирає вологу, змішується з водою у будь – яких співвідношеннях.


Розчинення сульфатної кислоти у воді супроводжується виділенням великої кількості теплоти, що може призвести до закипання води і розбризкування кислоти


- В якому агрегатному стані перебуває кислота? ( у рідкому)
- Демонстрація розчинення кислоти у воді.
- Як правильно розчиняти кислоту у воді?
( Потрібно лити кислоту у воду )

4.2Хімічні властивості кислоти
( обговорення з учнями хімічних властивостей кислоти)
- Взаємодіє з металами;
- Взаємодіє з оксидами металів;
- Взаємодіє з основами;
- Взаємодіє з солями
У вас виникло бажання перевірити властивості на практиці?
Робота в групах
-         Об’єднання учнів у групи;
-         Правила Б/Ж

Як кислоти наливаєш
Обережним з ними будь
Як розіллєш ненароком
То про соду не забудь.

А як луги наливаєш
Пам’ятай: вони їдкі,
          Розчин оцту їх змиває
Навіть із руки!

Проведення хімічного експерименту;
-         Запис відповідних рівнянь реакцій;
-         Презентація роботи
-         ( запис рівнянь реакцій на дошці та їх обговорення)

1.Відношення до індикаторів:



Лакмус  –             червоний,

Метилоранж  –    рожевий,

Фенолфталеїнбезбарвний.



2.Взаємодія з основами

2NaOH + H2SO4 =Na2SO4 + 2H2O

( запис рівняння реакції в іонній формі)

NaOH + H2SO4 = NaHSO4 + H2O

Висновок.

Середні солі утворюються якщо луг взятий у надлишку.
Кислі солі – лугу не вистачає для нейтралізації кислоти.

3.Взаємодія з оксидами металів:


H2SO4 + MgO = MgSO4 + H2O
H2SO4 + ZnO = ZnSO4 + H2O

4. Взаємодія з солями.
Сульфатна кислота сильна і нелетка, одна з найстійкіших. Вона може вступати в реакцію обміну з солями, утвореними слабкішими або леткими кислотами і навіть сильними кислотами, якщо вони менш стійкі:


H2SO4 + Na2CO3 = Na2SO4 + CO2 + H2O
H2SO4+ 2KNO3 = K2SO4 + 2HNO3
2KClO4 + H2SO4 = K2SO4 + HClO4

( запис рівнянь реакції в іонній формі)
Учні працюють біля дошки

BaCl2 + H2SO4 = BaSO4 + 2HCl
Останнє рівняння відображає якісну реакцію на кислоту та її солі, бо утворюється нерозчинний у воді BaSO4.


Ba2+ +2Cl- + 2H+ + SO42- = BaSO4 + 2H+ + 2Cl-
Ba2++ SO42- = BaSO


5. Взаємодія з металами.
Пояснення вчителя
Розбавлена сульфатна кислота:
H2SO4 +Mg = MgSO4 + H2
H2SO4 + Zn = ZnSO4 + H2

Концентрована сульфатна кислота – сильний окисник. Вона може взаємодіяти з малоактивними металами:
2H2SO4 +Cu = CuSO4 + SO2 + 2H2O



Зверніть увагу: під час взаємодії концентрованої сульфатної кислоти з малоактивними металами відновлюється не Гідроген кислоти, а Сульфур, тому водень не виділяється


6.Застосування сульфатної кислоти і сульфатів.
(Інформаційне повідомлення учнів)


7. Підведення підсумків
Починайте свій виступ зі слів:
„ На уроці для мене найважливішим відкриттям було......”
У своїх відповідях можете використовувати словосполучення :
„ На мою думку ....”
„ Ця інформація дає....”                                

7. Рефлексія

8. Д/З
·        Прочитати параграф №6.
·        Виконати: Впр. №39
·        Впр. №40*
·        Скласти сенкан „ Сульфатна кислота ”

Бо повір, не всі ще відкриття
         Здійснені й записані в скрижалях.
                                        І свою частиночку життя
                                         Віддаю я хімії без жалю.
Треба тільки знать і розуміть
                                        Всі її процеси і закони.
                                        І тоді небесні і земні
                                        Зорі упадуть вам у поклон.







Немає коментарів:

Дописати коментар

Популярні публікації

Шукати в цьому блозі